Dar kanal kafamızdan başlayıp kalçamıza kadar uzanan omurgamız içerisindeki omuriliğin geçtiği kanalın (omurilik kanalı) daralmasıyla seyreden bir hastalıktır.


Dar kanal belirtileri 2 grupta değerlendirmek gerekir.


Boyun bölgesi: 

- Boyunda ağrı, 

- Tek ya da her iki kolda şiddetli ağrı,
 
- Güçsüzlük, 

- Uyuşukluk şikayetleri olur. Tedavi edilmediğinde şikayetler artarak kollarda felce kadar gidebilen ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.


Bel bölgesi: 

- Bel ağrısı, 

- Tek ya da her iki bacakta ağrı, 

- Uyuşukluk ve güçsüzlük şikayetleri ile başlar. 

- Daha ilerleyen dönemlerde yürümekle artan şiddetli bacak ağrısı, yürüme mesafesinin giderek kısalması ile oturup dinlenme ihtiyacı ve en sonunda bacakların tam felcine kadar gidebilen durumlar söz konusu olabilir.

YASAL UYARI: Bu sayfanın içerikleri ziyaretçilerini bilgilendirme amaçlı kurulmuş olup, sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi ve reçete bilgisi taşımaz. Sayfa sağlıkla ilgili yer verdiği tüm konularda öncelikle en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenebileceğini savunur. Sayfada konu olarak geçen tüm yöntemler kamuoyuna bilgi vermek amaçlı paylaşılmış olup, bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu sayfa sorumlu tutulamaz. Paylaşılan bilgilerin ilgilisi tarafından kullanılması Prof. Dr. Alper KAYA ile hasta- doktor ilişkisini doğurmaz. Tüm sayfa ziyaretçileri yasal uyarıyı kabul etmiş sayılır.