Dar kanal da bel fıtığı da omurgamızdan çıkıp bacaklarımıza ya da boyun bölgesinde kollarımıza giden sinirleri sıkıştırdığı için neredeyse aynı şikayetlere neden olurlar ve MR çekilmeden ikisinin ayırımını yapmak zordur. Yani bel fıtığında da dar kanalda da bel ve bacak ağrıları olur, uyuşukluk olur, bacaklarda kuvvetsizlik olur. Boyun fıtığında da her ikisinde kol ağrıları, kollarda güçsüzlük ve uyuşukluk olur. Yalnız dar kanalda genelde şikayetler boyunda problem varsa her iki kolu, belde problem varsa her iki bacağı birden etkiler. Ayrıca ağrı ve uyuşukluk yürümeyle artar dinlenmekle genelde geçer. Fıtıkta ise şikayetler genellikle tek kolda ya da belde problem olduğunda tek bacağı tutar. Fıtıkta şikayetler sürekli vardır ve dinlenmekle genellikle kesilmez.

 

Fıtık genellikle tek mesafeyi tutar, dar kanal birden fazla mesafeyi ilgilendirir. Fıtık her yaşta olabilir, dar kanal çok nadir konjenital formlar dışında yaşlıların hastalığıdır. Dar kanalda genellikle dinlenmekle geçen fıtıkta ise hiç geçmeyen şikayetler vardır.

YASAL UYARI: Bu sayfanın içerikleri ziyaretçilerini bilgilendirme amaçlı kurulmuş olup, sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi ve reçete bilgisi taşımaz. Sayfa sağlıkla ilgili yer verdiği tüm konularda öncelikle en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenebileceğini savunur. Sayfada konu olarak geçen tüm yöntemler kamuoyuna bilgi vermek amaçlı paylaşılmış olup, bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu sayfa sorumlu tutulamaz. Paylaşılan bilgilerin ilgilisi tarafından kullanılması Prof. Dr. Alper KAYA ile hasta- doktor ilişkisini doğurmaz. Tüm sayfa ziyaretçileri yasal uyarıyı kabul etmiş sayılır.