Bel KaymasıBel Kayması

https://www.alperkaya.com.tr/wp-content/uploads/2018/09/Bel-Kayması.jpg

Bel Nasıl Kayar?

Bel kayması, yani bizi taşıyan omurga kemik sisteminin birbiri üzerinde kayıp omuriliği sıkıştırması, oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Yürürken sık sık durma isteği bacaklarda uyuşma, yanma hissi ortaya çıkan bu rahatsızlık tedavi edilmezse idrar tutamama, erkeklerde cinsel yetersizlik, yürüyememe, belden aşağısını hissetmeme gibi sonuçlara da yol açabilir. Bel kaymasının tek tedavisi beli titanyum vidalarla sabit hale getirip kaymasını önlemektir. Halk arasında “platin” ya da “vida” ameliyatı olarak adlandırılan bu tedavi yöntemi halk arasında oldukça riskli olarak bilinmektedir. Bu nedenle, bu ameliyatı olması gerekenler bu tedaviden kaçmakta ömür boyu kalitesiz bir yaşam sürmektedirler. Oysa tecrübeli bir cerrahın ellerinde bu ameliyatlar sıfır riskle tamamlanmaktadır. Yeni teknolojilerle tüm bu endişeler ortadan kalkmakta, bilgisayar desteği ile vidalar tam yerine konabilmektedir. Bu sistem sayesinde bel kayması ameliyatları sorunsuz olarak uygulanabilmektedir. Önemli olan doğru zamanda doğru teşhisi koymaktır.

Bel Kayması Nedenleri

  • Doğuştan
  • Birkaç sefer başarısız bel ameliyatı geçirmiş hastalar
  • Düşmeler, kazalar
  • Kemik yapının fazla alındığı bel fıtığı ameliyatları
  • İleri kemik erimesi

Bel Kayması Belirtileri

  • Yürümekte güçlük
  • Yürürken sık sık durup dinlenme isteği
  • Bacaklarda uyuşukluk
  • Yürümekle ve ayakta durmakla bacaklara giren kramplar
  • Gece uyandırıcı bacak yanmaları, bel ağrıları ve bacak ağrıları

Kayma hareketliyse ameliyat, hareketsizse fizik tedavi gerekir.

Bel Kayması Ameliyatı

Bel kayması ameliyatları yaklaşık 2-2,5 saat sürmekte, hasta ameliyattan yirmi dört saat sonra ayağa kalkıp kişisel ihtiyaçlarını yardım olmaksızın yapabilir durumda olur. Hastanede iki gün yatması yeterlidir. Bel omurgasına kaymayı önlemek amacıyla titanyum vidalar konmaktadır. Bu vidalar ömür boyu hastada kalmaktadır. Ameliyatta cilt dikişi konmamaktadır. Gelişen yeni teknolojilerle, tecrübeli bir cerrahın elinde felç olma sakat kalma riski yoktur.

Ameliyat Sonrası

Bir veya iki gün sonra evine çıkan hasta evinde dolaşabilmekte, oturabilmektedir. On gün sonra kontrolü yapılan hastaya her türlü hareket serbest bırakılır. Hasta üç hafta süreyle yatınca çıkarmak kaydıyla bazen korseye ihtiyaç duyar. Yirmi gün sonra işine dönebilir. Bele takılan vidalar hastanın öne doğru eğilme hareketlerinde bir sorun yaratmaz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *